Bozuk Düzene İsyan Günü

Değerli okurlar;
1 Mayıs günü, emek sömürüsünün isyanına, toplu bir haykırış günüdür. 1 Mayıs günü, yaralı gönüllerin feryatlarının birlikte haykırış günüdür. Emek sömürüsünün hala devam ettiği günümüzde 1 Mayıs gününe bayram denir mi bunu bilemiyorum. Vicdanların isyanının birleştiği haykırış gününe bayram mı denilmiş onu da bilemiyorum.
1 Mayısı, bireysel olarak seslerini duyuramayan emekçilerin, toplu haykırış günü olarak değerlendiriyorum.Belki bu gür ve birlikte seslerinizi, toplu haykırışınızı,haklarınızı almak için uzaklara ve yükseklere duyura bilme feryadı olarak buluyorum. Belki emekçilerin, bu dargın ve yaralı yüreklerinin feryatlarını ve haykırışlarını duyanlar olur. Emek bir ana gibidir. Her şey emekten doğar. Emeğin Doğurganlığına da selam olsun. Nasıl ki anamızın o nasırlı elleri öpülmeye layıksa,emekçilerin o nasırlı ellerinin öpülmesi de bir ibadettir.
1 Mayıs emek sömürüsüne isyanınızın ve feryadınızın birilerine ulaştırma günüdür. 1 Mayıs emek sömürüsü günü, ezilmişlerin yüreklerinin aynı noktada atıp,aynı duygularının arşa kadar yükselme günüdür.Emek sömürüsü, adeta tek kalp taşıyan yüreklerin, adaletsizliklere isyanının haykırışıdır. Emek sömürüsü, gasp edilmiş alın terinin isyanının toplu haykırış günüdür. 1 Mayıs günü, emek sömürüsü düzenine isyanın, bir feryat günüdür. Emek sömürüsü bir faiz düzenidir. Aslında 1 Mayıs bu faiz ve kapitalist sömürü düzenine karşı bir isyan günüdür.
1 Mayıs aslında bozuk kamu düzenine bir isyan hareketidir.Bu da hukuk düzenine ve hukuk devletine bir özlem haykırışıdır. Emekçi haklarının icrasının adaletine bir çağrı günüdür. Emek sömürüsü bu faiz sömürü düzenine toplu bir başkaldırı ve birlikte hareket etme isyanıdır.
1 Mayıs, haksız Kazanca, emeğin sömürüsüne vicdanların isyan hareketidir. Doğal düzene karşı kapitalizmi hakim kılmaya çalışanları, adalete çağrı hareketidir. 1 Mayıs, kapitalizmin bu sömürü düzenine nefretin ve isyanın bir haykırışıdır.
Bugün dünyada emekçiler, alın teri sömürülenler, bakışlarını ufuklara çevirmişlerdir. Sözleşmeliler, bakışlarını uzaklara çevirmişlerdir. Mazlumlar, bakışlarını uzaklara çevirmişlerdir. Ücretliler, bakışlarını uzaklara çevirmişlerdir. 1 Mayıs günü, adete ücret dengesizliklerinin ve haksızlıkların bir haykırış günüdür. Mağdurlar mazlumlar ve ezilenler bugün ellerini açmış bu bozuk düzenin sahiplerini Allaha şikayet etme günüdür.Bu haykırışı ideolojik gayelerine mahkum edenleri de kınıyorum. Bu hak aramayı kendi istikballerini ve koltuklarını koruma uğruna emekçileri kullanmayı marifet ve görev sayan zihniyeti de şiddetle kınıyorum. Her şeyi istismar ettiğiniz gibi bari emekçilerin bu haklı davasini istismar etmeyin ve saygı duyun.

***

Bugün emekçiler;bizleri çok ağlattınız, hakkımızı verin güldürün bizi der gibidirler. Elden ve ayaktan düşmüş emekçilerin, takadı da artık kalmamıştır. Bugün her bir emekçi, adeta elden ve ayaktan kesilmiş, emekli olmuş köleliğe esir düşmüşlerdir. Tutun elimizden kaldırın bizi der gibidirler. 1 Mayıs günü takatı tükenen emekçilerin, el ele tutuşup feryat ettikleri bir gündür.
1 Mayıs emekçilerin dertlerine derman aradığı bir gündür.Emekçiler bugün artık arı gibi baldan ayrılmışlardır. Emekçiler bugün bülbül gibi, gülden ayrılmışlardır.
Bugün 1 Mayıs, kırılan,, darılan ve susan emekçilerin bir haykırış günüdür. Emekçilerin yürek yarasından sakınmak gerekir.Yürek yarasının cihanda merhemini bulamazsınız bilesiniz. Emekçinin ahi,sorumluları perişan eder bunu da bilesiniz. Yine de bilesiniz ki yıkık gönüllerin ahi yıkar alemi.
Vicdani adaletin terazisi bozulmuşsa, tuz kokmuştur,yapılacak bir şey de yoktur. Emek ve sermaye dengesinin kurulması, toplumların sosyal barışı kurabilmeler için önemli bir ilkedir.Bütün toplumlarda, emek ve sermaye dengesizliğinden taraflar arasında sorun çıkmaktadır. Emek ve sermaye dengesi kuran toplumlar, barış ve huzuru yakalamışlardır. Emek ve sermaye dengesini kuramayan toplumlar, hep çatışmışlardır.Emek sömürüsü bir tür faiz olarak görülmüştür. Sermayenin garantili getirisi ve emek sömürüsü,haksız kazanca sebebiyet vermiştir.
Toplumlar emek ve sermaye dengesini kurdukları ölçüde sosyal adaleti ve sosyal barışı kuracakları malumunuzdur. Dünyada adil bir ekonomik düzen kurmak, her insanın ve her Müslümanın görevidir. Sen çalış ben yiyeyim, sizde yiyip içelim, bizde gülüp geçelim mantığı başkasının alın terinin haksız bir şekilde elde edilmesi büyük bir günah sayılmıştır. Emek adeta tohumdur tohumu bozarsanız geleceğinizi tehlikeye atarsınız bilesiniz.
Başkasının mazlumiyetinden ve mağduriyetinden istifade etmek iğrenç bir gelir elde etme yöntemidir. Emekleri sömürüp kullanıp zengin olanlar, kefeni kaliteli olsun diye çalışanlardır. Bunun için İslam, edinimler arasındaki dengesizliğin her türünü yasaklamıştır bunun için İslam haksız kazanci ve faizi yasaklamıştır. Emekçiler ve emekliler, o alın teriniz ne kadar da kutsaldır. Emekçileri ve emeklileri koklayıp yere attığımız güller gibi yere atmayalım,bu dünya incittiğimiz güle bile değmez bilesiniz. Emekçinin emeği ile 250 m2 makam odası,jakuzili banyolar, dinlenme odaları,6 adet makam aracı bulunan vicdansız ve insafsız yöneticiler, idareciler bunun hesabını burda olmazsa bile mahşerde mutlaka vereceksiniz. Bu emekçinlerin ahı sizi sürüm sürüm süründürecek bunuda bilesiniz.Emekçilerin, 1 Mayıs emek bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.
Sağlıkla kalın, okuyarak-yazarak vede düşünerek kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erhan Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gündem değil haberi geçen ajanstır.

08

K.aydemi̇r - Kalemine yüreğine sağlık her şeyi o kadar güzel anlatmışsın ki üstüne söz söylemek dahi gerekmiyor ben tek bir kelimeyle şunu savunmak istiyorum 1 Mayıs bir bayram değil 1 Mayıs ezilen sınıfın hak arama günüdür onu da elinden aldılar Yok efendim şuraya gidemezsiniz buraya gidemezsiniz ona da bir sınır koyuyorlar bırakın insanlar eğer hakkını arayacaklara rahat arasınlar ama bir şeye katılmıyorum 1 mayıs'ı kullanarak bazı vatan hainleri o hak arayan insanların hakkını gasp ediyorlar farkında bile değildir çöp ile samanı birbirinden ayırmak lazım selamlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 18:44
07

Elisa Duru41 - Yine mükemmel bir yazı kaleminize yüreğinize sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 16:11
05

Re:alperen - Şöyle bir yorum yapacağım çünkü hiç bir yorum yazdığınız makalenin kalitesinin yanında sönük kalır yüreğinize sağlık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 14:00
04

Mustafa Öztürk - Eline sağlık çok güzel özetlemişsin müdürüm

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 13:46
03

Pınar Öztürk - Yıllarca çalışmış emek vermiş, 10 TL emekli maaşı alan emeklinin gününe bayram denilemez..! okadar güzel anlatmışsınız ki ekleyecek söz bulamıyorum. Emeğinize sağlık, tüm emekçilere Saygı ve Sevgilerimle.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 12:37
02

Elit - Çok güzel bir yazı her türlü sömürüye karşıyız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 12:30
01

Alper - Emekcilerive emeklileri koklayip yere attiğimiz guller gibi yere atmayalim bu dünya incittigimiz güle bile deymez. Sözün bitti yer ne kadar iyi özetlendi aslinda. Kanayan yara olan hatta kangren'e dönmüs olan durumu nasil da anlamli özetlemisiniz. Tebrik ediyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 21:22


Anket Kocaeli'de çözülmesi gereken öncelikli sorun nedir?

Kocaeli haber