Türkiye-Irak Koridor Anlaşmasına Tuzak

Ülkemiz için planlanan tuzakların farkına vararak bir an önce sağduyulu düşünerek olayları objektif değerlendirme mecburiyetimiz vardır.
Van DEM parti adayı Abdullah Zeydan’ ın mazbatasının verilmemesinden çok daha öte şeyler yaşanıyor. Bu olaylarda tabii ki yönetenin suçu mutlaka var,suçu olmasa olaylar bu hal almazdı ama yönetmeye aday olan muhalefette aynı hataları yapma hakkı yok yaparsa yüce Türk milleti onu da sandıkta cezalandırır. Bu CHP nin aldığı oylar demin oyları değil, kandilin oyları değil, yüce Türk milletinin Türkü,Kürdü, Çerkezi ile kendini bu millete ait hisseden herkesin verdiği oylardır. iktidara kızıp da CHP’ye oy veren yok mu? Oylar emanet, emanete sahip çıkmak onu korumak CHP’nin görevi.
Ben olayları CHP yönetti sözü asla kullanmam sadece CHP DEM’e kalkan olmasın diyorum. Olaylar daha önceden planlanmış olaylar. Zamanında AKP içine sızıp da AKP’ye açılım yaptıran, şimdi CHP içine sızmış emperyalist zihniyetin planladıkları olaylardır.
1-Van’da başlayıp Siirt, Batman, Diyarbakır, Adana, İstanbul ve daha bir çok il ve ilçelerde başlayan olayların seçimden sadece iki gün sonra bu kadar yayılmasının başka sebepleri de var, bence bunların acilen dikkate alınması lazım.
2-PKK’nın direk sokak çağrıları, Kobani olaylarının ilk anlarını andıran protestolar daha da yayılabilir çok ciddi güvenlik krizine hatta İstanbul dahi, bir çok yerde sokak terörüne dönüşebilir.
3-31 Mart yerel seçimlerinde CHP-DEM ortaklığının kazandığı moral üstünlük Türkiye’yi çok ciddi iç bölünmelere, çatışmalara hatta bölgesel krizlere sürükleyebilir. Bunun işaret fişeği ateşlendi, bu ortaklık sadece demokratik tercihler için kurulmadı.
4-Aslında bu olayların başlayacağı zaten biliniyordu, Neden? Anlatayım.
5-Türkiye’den Basra Körfezi’ne uzanan, bölge ülkelerini ekonomik, güvenlik hatta siyasi yakınlık olarak birbirine bağlayacak,güney koridoru inşa ediliyor. Türkiye ve Irak, gecikmeli olsa da bu konuda anlaştı.
6- Bu koridor, Çin'den Londra’ya uzanan, Türkiye’yi ana eksenlerinden biri yapan orta koridorun benzeri sadece ekonomik değil, coğrafya inşasının da önemli bir parçası.
7-Bu kapsamda Irak’ın kuzeyinde tarihin en büyük operasyonlarından birine hazırlık yapılıyordu. Koridorun güvenliğini tehdit eden ne varsa bölgeden temizlenecek.
8- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yaz Irak’ın kuzeyinde PKK’yı kalıcı olarak bitireceğiz. Ölümcül darbe indireceğiz cümlesi bunun açık ilanıydı. O bölgede PKK tamamen temizlenecekti.
9-Türkiye ve Irak yönetimi koridor güzergahının güvenliğinin kalıcı olarak çözülmesi için kapsamlı anlaşmaları yaptı. Sadece ne zaman başlayacağı tam tarih olarak bilinmiyor. Ancak nisan sonu-Mayıs ayı içinde bekleniyordu.
10-Seçimlerden sonra işte bu büyük operasyonun engellenmesi için Türkiye içinde, PKK’nın öncülüğünde, CHP’nin koruması altında çok büyük kitlesel hareketlerin, tepkilerin örgütleneceği hatta şehir terörünün yeniden devreye alınabileceği biliniyordu.
11-PKK bu tepkiyi Van’daki Mazbata olayı ile başlatmış oldu o olmasa da başlayacaktı, belki biraz daha geç başlayacaktı. Aslında bu olayla, güvenlik krizi erkene alınmış oldu
12-PKK’nın burada iki amacı var, birincisi Irak’ın kuzeyinde başlayacak büyük operasyonu; içeride büyük bir kriz yaratarak hatta terörü ateşleyerek durdurmak. İkincisi; Güney koridorunun inşasını engellemek.
13-İkinci madde tamamen bölgesel ve küresel güç denklemleri bağlantısını ortaya koyuyor, hangi ülkelerse bir çoğunu tahmin edebilirsiniz bu projeyi baltalamak için harekete geçmiş görünüyor.
14-Bu ülkeler ve çevreleri, PKK’yı en etkin ve en kirli bir şekilde kullanacak. Her şeye hazır olunmalı. Yine bu ülke ve çevreler CHP’yi en etkin bir şekilde kullanacak, buna da hazır olunmalı. Seçim sonuçları iki gün içinde güvenlik şantajı olarak Türkiye’nin önüne sürülmüştür!
15-Bu iş Kobani olaylarının bile ötesine geçebilir. Çok çok daha yaygın bir krize dönebilir. Türkiye içeride ağır bir bunalma sokulabilir. Bölgesel etkinlik alanının daraltılması için harekete geçilmiş olabilir.
16-Peki Türkiye tedirgin olup geri adım atar mı? Terörle terbiye gibi geleneksel yaptırma boyun eğer mi? İçeriden vurup, dışarıda durdurma silahı bu sefer işler mi?
17-Eğer böyle olursa Türkiye’nin bölünebilirliği uzun bir aradan sonra yeniden tartışma alanına taşınacak. Bölgesel nüfus alanındaki genişleme de gerilime dönemi başlamış olacak. Bunlar olursa zaten iç güvenlik diye bir şey artık bir daha asla mümkün olmayacak.
18-Türkiye boyun eğmemeli dışarıda birileri Türkiye’de iç savaş çıkar söylemlerini yeniden servis etmeye başladı bile,bu bile aslında neler olduğunu, olabileceğinin bir göstergesi.
19- Seçim sonuçları ne olursa olsun dirayetli ülke, güçlü devlet pozisyonu asla terk edilmemeli. İçeride bunun tam tersi mantıklı gerekçe sunanların bu oyunun bir parçası olabileceği asla akıldan çıkarılmamalı. Kim olursa olsun
20- Önümüzdeki bir, 2,3 yıl içinde bütün bölge, doğu Avrupa, Rusya, Pasifik, doğu Afrika savaş bölgesine dönebilir. Bütün ülkeler buna hazırlık yapıyor ve bu gerçekten de bekleniyor.
21- Böyle bir dönemde her devletin öncelikleri değişmiştir. Bu değişikliği yakında Avrupa ülkelerinde göreceksiniz. Kimse kimsenin gözünün yaşına bakmayacak. Her devlet ayakta kalmak için olağanüstü tedbirlere gidecek.
22- Böyle bir atmosferde Türkiye asla zayıf ülke. Zaaflar devleti olamaz terörle, siyasi şantajlarla, iyi niyetli nasihatlarla hizaya sokulursak küresel bunalımda biz de ayakta kalamayız.
23- Türkiye’nin üstünde hiçbir siyasi Önceliğin meşruiyeti yoktur!
Bunun için CHP'nin aklını başına alması, terörün siyasi uzantısı olan bir partinin kayığına binmemesi ve de DEM’e kalkan olmaması gerek. Eğer şuan ki söylemlerinden vaz geçmezse ilk seçimde bu millet CHP'yi Türk siyasi hayatından silip atar.
Şu an oynanan oyunları iyi analiz edip, her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğimize önem vermeliyiz. Bu konunun ciddiyeti her Türk vatandaşının beyninde şimşek gibi çakmalı, herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yapmalı. Gerekirse Ak Partilisi, CHP’lisi MHP’lisi ve diğer siyasi partililer kendi mensubu olduğu siyasi partileri bu konuda uyarmalı ikaz etmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erhan Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gündem değil haberi geçen ajanstır.Anket Mustafa Gürsel, bu sene sizce ligde ne yapar?
Tüm anketler

Kocaeli haber