Bir gün zalim olacağıma bin yıl mazlum olurum

Bir toplumda, insanlar işlerin iyiliğine, fikirlerin doğruluğuna; ya da eleştirilerin ve önerilerin haklılığına,haksızlığına bakmadan önce, dinlemeden ve anlamadan sözün hangi taraftan geldiğine ve kimin söylediğine bakıyorsa orada,siyasi ve fikri bağnazlığın getirdiği marazi bir hastalık, toplumsal bir kutuplaşma vardır. Aklın, idrakın, irfanın ve vicdanın kaybolduğu, tam bir körler ve sağırlar savaşı. Böyle zamanlarda sadece, “ben” duygusunun ve radikâl önyargıların hakim olduğu tepkiler görürsünüz insanlarda. Kimse karşısındakinin ne dediğine, ne demek istediğine bakmaz. Bilinçaltı ön kabulleri insanın sözlerine de, davranışlarına da hakimdir.

ÇARE Mİ?


Önce bir sakinleşmek, kendimize gelmek ve durumun vahametini fark etmek. Yani durum tespiti yapmak.

Sonra, içimizdeki kararmış ve katılaşmış olumsuz duyguları cesaretle kazıyıp atarak iyice temizlemek ve yerine kalıcı ve sürdürülebilir daha temiz duyguları yerleştirmek.

Bunun için tek ihtiyacımız; iç dünyamızı şeytanın askeri “ben” in işgalinden kurtarmak, hakkın, hakikâtin ve hakkaniyetin güzelliklerine bırakarak bizleşmektir.

Çünkü; barış, huzur ve mutluluk benlerle değil, bizlerle var olur.
Değerli okurlar; bunları neden anlattım biliyor musunuz? Orta Doğuyu kan gölüne çeviren güçler, barış için en büyük umut olan Türkiye’nin öne çıkmasından oldukça rahatsızlar.
Çok korkunç ve karanlık planların devrede olduğu şu günlerde, puslu havadan yararlanmak isteyen hainler cirit atıyorlar. Yeni Kerbela’lar yaşamamak için Kerbela’dan kör belâya düşmemek için tarihi iyi okumak,günümüzle bağını iyi kurmak gerektiğini düşünüyorum.
“ Zillet içinde yaşamaktansa izzetli bir ölümü tercih ederim” diyen imam Hüseyin’i ve davasını iyi anlamak iyi analiz etmemiz gerekir.
“ Bir kere zalim olmaktansa 1000 kere mazlum olmayı tercih ederim” diyen Hacı Bektaşi veli ve felsefesini iyi anlamak ve yorumlamak gerekiyor.
Bizler yeri ve zamanı geldiğinde acıyı bal eylemesini bilen bir milletiz. Farklı görüş ve düşüncelerimize dayanarak farklı hesaplar peşine düşmek bizi sevmeyenlerin ekmeğine yağ sürer.

***


Unutmayalım eşkiya zihniyet hiçbir zaman hükümran olmamıştır, olmayacaktır da ne var ki hiçbir zaman da boş durmayacaktır.
Şer güçler hain planlarını uygularken barışı hakim kılmak isteyenler, meydanı boş bırakırsa dengeler değişir.
Çünkü; barış zamanı ter dökmeyen, savaş zamanı kan döker derler. Bugün barış için ter dökenler ve hatta kurban verenler mutlaka bir gün semeresini alacaklardır.
Savaşın kazananı yoktur,ama barış herkesin kazanımıdır.İşte biz bu felsefeye sahip olmak için güçlü olmalıyız basiretli, ferasetli, öngörülü ve tabi ki çokça çalışkan olmalıyız.
Başımıza musallat olan terör belasını yok etmek için, Mescid-i Aksa’nın ayaklarına bağlanmış prangalar ve zincirleri koparmak için, Doğu Türkistan’ da ve dünya coğrafyasında zalimlerin zulmü altında ezilen milyonlarca mazlum soydaşlarımız ve dindaşımızın dertlerine deva olmamız için çokça çalışmamız, öğrenmemiz ve güçlü olmamız lazım.
Yoksa sadece kınama, suçlama, telin yürüyüşleri yapmayla dua veya beddua etme ile bu insanı ve imanı görevimizi yapmamız mümkün değildir.
Bizim gücümüz olsa, İslam aleminin birlik beraberliği olsa, İsrail’in Aksa’da ne işi var, Çin’in doğu Türkistan’lı soydaşlarımıza zalimce zulmetmelerinde ne işleri var, bunun için oturup biraz düşünmemiz idrak etmemiz lazım.
Aslında sorun onlar da değil,sorun bizlerde, İsrail inandığı iman ettiği kitabını okuyor ve o kitapta yazan her şeyi yerine getirmeye çalışıyor. Çünkü o inandıkları kitaba o kadar bağlı o kadar hakim ki o ne emrediyorsa onun gereğini yapmanın azmi ve gayreti içinde oluyorlar.
Peki o kitap ne emrediyor biliyor musunuz?
Vaad edilmiş topraklar emrediyor,Yeryüzünde en üstün ırk İsrailOğulları’nı emrediyor, inandıkları kitapta bir şehre girdiğinizde kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden hepsini öldürünüzü emrediyor.
Sizden başka kavim ve insanlar haşa insan değillerdir her kötülüğü hak ederleri emrediyor.
Yani bunlara inanır iman eder ve gereğini de yaparlar .Filistin’de yaşanan da bunun bariz örneğidir.
Peki biz Müslümanların yüzde kaçı inandığı, iman ettiği kitabın emrettiğini yerine getiriyor, bırakın emirlerini yerine getirmeyi acaba kaçımız Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okuyoruz, bunu da bırakın kaçımız yüzünden okumayı biliyoruz, ben tahminimi söyleyeyim yüzde 10’u geçmez çünkü yine şer güçler, içimizdeki piyonları Kur’an-ı kendi ana dilinde okumak için türlü yalanlar, entrikalar uydurarak Kur’an-ı Kerim sadece Arapça harflerle okunursa bir anlam ifade ederi beynimize ruhumuza nakşetmişlerdir.
Tövbe haşa sanki Allah Arapça okunan Kur’an’ı anlıyor da Türkçe okunan Kur’an’ı anlamıyor, Arapça biliyor ama Türkçe’yi bilmiyor.

***


Değerli okurlar;
Batı ve emperyalist zihniyet 14. yüzyılda Kur’anı Kerim’i ingilizce tercüme etmiş, okuyup anlamışlar ama benim saf ve dürüst milletim de 21. Yüzyılda ancak Türkçe meal ve tefsir ettirerek ana dilimizde okumaya ve anlamaya çalışmışlar. Yine iddia ediyorum ki ancak % 10’ muz Türkçe mealini okumuşuzdur.
Dinimizin kutsal kitabını okumayı bilmiyoruz, milli tarihimizi tam manasıyla bilmiyoruz en önemlisi milletimizin soyunu sopunu, tarihini bilmiyoruz.
Özümüzden ve kökümüzden bizi koparmaya çalışanlara asla fırsat vermeyelim. Bugünü yarınına eşit olan aldanmıştır. İlmin, çalışmanın farz olduğunu kendimize şiar edinelim.
Sağlıkla kalın, okuyarak,yazarak ve de düşünerek kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erhan Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gündem değil haberi geçen ajanstır.

01

Mehtapdmr - Değerli yazar,Her yazınızda olduğu gibi yine keyifle bilgiyle duyguyla bir çok anlam çıkartabileceğimiz feyz alabileceğimiz bir yazı olmuş.Yüreğinize kaleminize sağlık.Varolun Sevgiler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 12:21


Anket Mustafa Gürsel, bu sene sizce ligde ne yapar?
Tüm anketler

Kocaeli haber