6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

Asrın Felaketinin üzerinden tam bir sene geçti. 6 Şubat 2023 Pazartesi gecesi Türkiye, çok acı bir sabaha uyandı. Türkiye, 7,8 ve 7,5 büyüklüklerinde iki depremle sarsıldı. Depremde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti, on binlerce vatandaşımız yaralandı, evinden oldu. Depremin izlerinin silinmeye çalışıldığı, yaraların sarılmaya çalışıldığı şu günlerde 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri bir kez daha gündem oldu. Hiçbirimiz unutmadık ama o günleri bir kez daha hatırlamakta fayda görüyoruz.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…
6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…
+3
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde dokuz saat arayla 7,8 ve 7,5 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli bu depremlerde, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ olmak üzere toplam 11 il etkilendi.11 ili etkileyen depremlerde 50 bin 96 kişi hayatını kaybederken, 107 bin 204 kişi de yaralandı. Tüm Türkiye’yi yasa boğan bu depremlerin ardından büyüklüğü 6,7  kadar varan 45 binden fazla artçı sarsıntı da yaşandı. Büyük acıların yaşandığı, arama kurutma çalışmalarının aylarca devam ettiği Kahramanmaraş merkezli bu deprem yalnızca Türkiye’deki illeri değil, komşu hissedildiği de hissedildi. Pazarcık merkezli ilk depremde Türkiye ve Suriye'nin yanı sıra Lübnan, Kıbrıs, Irak, İsrail, Ürdün, İran ve Mısır'ın da yer aldığı geniş bir coğrafya da etkilendi. Bu iki büyük deprem, yaklaşık 350.000 km2 alanda, Almanya'nın toplam yüz ölçümü kadar bir bölgede hasara yol açarken 14 milyon kişiyi etkiledi.

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

ASRIN FELAKETİNİ YAŞADIK

1999 Gölcük depreminin ardından, yine yıkıcı bir deprem olarak tarihte yer alan Kahramanmaraş depremi, birden fazla ili de kapsaması ile etkisini daha fazla hissettirdi. Depremin yıkıcı etkisi ile yaşanan can kayıplarının acısını sadece 11 il değil tüm Türkiye hissetti ve bu yaraları sarmak için genç, yaşlı herkes seferber oldu. Ayrıca bu depremlerde Türkiye'de birçok tarihî yapı da dahil 35 binden fazla bina yıkıldı ve 300 bine yakın bina ağır hasar aldı. Afet sonrası 2 milyondan fazla kişi barınma sorunu yaşarken en az 5 milyon kişi farklı bölgelere göç etti.

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

DÜNYA YARDIMA KOŞTU

Uluslararası Çalışma Örgütü, depremler sonucu Türkiye'de 658 bin, Suriye'de ise 170 bin çalışanın geçim olanaklarını kaybettiğini açıkladı. Bu depremlerden etkilenen 11 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilirken hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yedi gün, Kosova, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bangladeş'te ise bir gün ulusal yas ilan edilmesi kararı alındı.

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

3. SEVİYE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Türkiye hükûmeti, deprem bölgesi için doğal afet ve salgın gibi acil durumlarda uluslararası kuruluş ve ülkelerden yardım çağrılarını kapsayan en yüksek acil durum olan 4. seviye alarm ilan edildiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü, depremler için 3. seviye acil durum ilan etti.102 ülke Türkiye'ye yardım teklifinde bulunurken 94 ülkeden gelen 141 binden fazla kişi arama kurtarma çalışmalarına dahil oldu. Onlarca ülke ilk yardım malzemesi, teçhizat, sağlık ekibi gönderdi ve taziye mesajları yayımladı. Ayrıca Ermenistan-Türkiye sınırı yardım sevkiyatı için otuz yıl aradan sonra ilk kez açıldı.

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

TEK YÜREK OLDUK

Türk halkı, yine birlik ve beraberliğini göstererek adeta tüm illerden deprem bölgelerine yardım yağdı. AFAD ve Kızılay başta olmak üzere yardım derneklerine bağışlarda bulunan vatandaşlar, televizyon programları aracılığıyla başlatılan yardım kampanyalarına da destek oldu.

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

ANADOLU'DAKİ EN BÜYÜK İKİNCİ DEPREM

Öte yandan Pazarcık'ta meydana gelen ilk deprem, 1668 Kuzey Anadolu depreminden sonra Anadolu topraklarında gerçekleşen en büyük ikinci deprem ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kaydedilen en büyük deprem olarak kayıtlara geçerken Elbistan merkezli ikinci deprem ise Türkiye'de meydana gelen depremler arasında en büyük üçüncü deprem oldu. Deprem bölgesinde 400 km yüzey kırığı oluşurken, bölge 3 ila 9 metre batıya kaydı. Depremler, 1939 Erzincan depremini geride bırakarak Türkiye'de, 1822 Halep depremini geride bırakarak Suriye'de en ölümcül sarsıntılar olarak kaydedildi. Aynı zamanda, 300 binden fazla insanın öldüğü 2010 Haiti depreminden bu yana dünya çapındaki en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçti.

6 Şubat Asrın Felaketinin 1.Yıldönümü! Depremde Hayatını Kaybeden Ünlüler…

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN ÜNLÜLER

Binlerce kaybın yaşandığı büyük felaket, ünlüler camiasına da yas getirdi. Depremde birçok ünlü isim hayatını kaybetti ve yakınlarını kaybettiğini duyurdu. Kahramanmaraş merkezli depremlerde Antakya ilçesinde yıkılan rezidansın enkazı altında kalan Atakaş Hataysporlu futbolcu Christian Atsu hayatını kaybetti.

Kurucusu olduğu Ahbap Derneği ile Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrası yardım seferberliği başlatan Haluk Levent'in küçük kuzeni enkaz altında kaldı. Sosyal medya hesabından kuzeninin fotoğrafını yayınlayarak acı haberi veren Levent, "Ah ya ah! Kuzenim kurtarılamadı" ifadelerini kullandı.

Deprem sırasında Adıyaman merkeze bağlı Mimar Sinan Yeni Mahalle'sindeki evinde bulunan 42 yaşındaki sanatçı Aziz Taştan ile eşi Özgür, 15 yaşındaki kızı Nujin ve 5 yaşında Şirin göçük altında yaşamını yitirdi.

Çektiği yemek videoları ile ünlenen Taha Duymaz, kardeşleri Melek ve Umut Duymaz ile birlikte Hatay'da hayatını kaybetti.

Müzisyen Karsu'nun kuzeni Tuna, eniştesi Aziz ve yeğeni Araz, kuzeni Aytül, eniştesi Ayvaz ve yeğenleri Helin, Hira, Hazal ve halası depremde hayatını kaybetti.

Şarkıcı Seren Serengil'in sevgilisi Mustafa Rahman Tohma'nın Hatay'da yaşayan ailesi, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde enkaz altında kaldı. Gözyaşları içinde yardım çağrısında bulunan Tohma'nın ailesi enkazdan çıkarıldı; babası kurtarılırken, annesi Suna Tohma iç kanama sebebiyle yaşamını yitirdi.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Orhan Aydın, kızı Eylem Aydın ve eski eşi Elif Torun Öneren'in Hatay'da enkaz altında kaldığını duyurup yardım istemişti. Aydın'ın eski eşi sağ kurtulurken, depremden 6 gün sonra kızı Eylem'in cansız bedenine ulaşıldı. Oyuncu Çağrı Çıtanak'ın annesi Nevber Yurdal Çıtanak, Hatay’da enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Çıtanak, "Kimliğimin yarısını kaybettim" diyerek yaşadığı acıyı anlattı.

Sunucu Zuhal Topal, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilimizde yıkımlara neden olan depremlerde dayısı, kuzeni ve arkadaşını kaybetti. Yaşadığı acıyı sosyal medya hesabından paylaşan Topal,  "Dualarım ülkem için, hepimizin başı sağ olsun. Yüreğim dağlandı" dedi.

Türkiye'yi yasa boğan depremde Tuğba Altıntop da büyük acı yaşadı. Altıntop, iki akrabasını deprem sebebiyle kaybettiğini açıkladı. Konuyla Konuyla alakalı sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Tuğba Altıntop, "Gaziantep, Sakçagözü Köyü'nde yaşayan akrabamız Meryem teyzem ve küçük torunu hakkında rahmetine yürüdü" mesajını yayınladı.

Oyuncu Emel Atıcı, depreme Adana'da yakalandı. Atıcı, kızı Hande Püryan Atıcı ile birlikte hayatını kaybetti.

TVF Erkekler Voleybol 2. Lig ekibi Malatya BŞB Takımı'ndan Mehmet Can Ağırbaş ve Emincan Kocabaş da hayatını kaybetti. İskenderun Yardımcı Antrenörü İbrahim Halil Ölmez ve BAL ekiplerinden Antakya Belediyespor Başkanı Erhan Önal da vefat etti. Şanlıurfa Gençlikspor'un antrenörü, TÜFAD Şanlıurfa 2. Başkanı Mustafa Abak ve eşi Hacer Abak, Kahramanmaraş İstiklalsporlu futbolcu Hakan Doğan vefat etti. Enkaz altında kalan güreşçiler Ahmet Taş, Mehmet Eskisarılı, Ali Gürsoy ve Aslan Ekiz vefat etti. Adana Tenis Dağ ve Su Sporları Kulübü'nden Yağız Uçurum, Yağmur Uçurum ve babaları Uğur Uçurum ile anneleri Gökçe Uçurum'da hayatını kaybetti.

Yeni Malatyaspor kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan enkaz altında kaldı. 28 yaşındaki Ahmet Eyüp'ün önceki gün cansız bedenine ulaşıldı.

Türk Halk Müziği sanatçısı 'Kahtalı Mıçe' olarak tanınan Mustafa Aslan, depreme memleketi Adıyaman'da yakalandı. Sanat dünyasında unutulmaz isimlerin bestelerini seslendiren Kahtalı Mıçe'nin, deprem felaketinde ailesinden 25 kişiyi kaybettiği öğrenildi. Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un erkek kardeşi, kardeşinin eşi ve yeğeni depremde hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş İstiklalspor'lu Taner Kahriman, Hakan Doğan, Saruhan Bolat ve Burhanettin Sever hayatını kaybetti. TVF Kadınlar 1. Ligi'nde Gaziantep temsilcisi Merinos Voleybol'un smaçörü Betül Çoban Çakır ve voleybolcu eşi Bedrettin Çakır kurtarılamadı.

Kaynak: Haber Merkezi

29 Oca 2024 - 12:16 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gündem değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber